Mugav ja "roheline" pelletiküte

08.01.2024

Peep Bergmann, OÜ Cerbos 

Kui veel mõni aeg tagasi oli Eestis populaarseks kütteviisiks elektri-, õli- ja ahjuküte, siis täna on olukord muutnud: kütteõli ja elektri hind on olulisel määral kerkinud ning inimesed otsivad ühest küljest soodsamaid, teisalt aga mugavaid keskkonnasäästlikke küttelahendusi. Üheks roheliseks kütteviisiks on kindlasti pelletiküte.

Pelletiküte ehk puidugraanulküte hoiab kokku majaomaniku aega, jõudu ja raha. Kuigi õli- ja elektriküte on mugavad, pole need eriti taskukohased. Samas puudega kütmine on küll soodne, kuid küttepuude varumine, lõhkumine, kuivatamine, riita ladumine ning igapäevane katlakütmine on aeganõudev ja tüütu. 

Pelletiküte sobib inimesele, kellel pole aega iga päev katla kütmisega tegeleda, sest pelletipõleti töötab täiesti automatiseeritult, vajades vaid kord nädalas mõne minuti põleti puhastamiseks ning kord-kaks kuus paarkümmend minutit katla hooldusele. Olemas ka juba täiesti hooldusvabu pelletipõleteid. Tuhka aga tekib pelletikatlas kordades vähem kui puuküttega kateldes. 

Kuna tänapäeval pole kombeks panna kõiki mune ühe korvi, pole küttesüsteemi uuega asendades vana vaja kohe välja lõhkuda, vaid mõelda, et ehk saaks jätta kaks toimivat lahendust. Näiteks sobivad enamasti edukalt kokku puu- ja pelletikütte süsteemid ehk pellepõleti ühendatakse toimivasse kütteahelasse, aga vajadusel saaks kütta radiaatoreid ka puudega. Mida peab aga puuküttelt pelletite üleminekul veel tähele panema, on korsten – enamasti on need ehitatud kividest, mis taluvad hästi lühiajalist kuuma temperatuuri, kuid mitte pikaajalist madala temperatuuriga kütmist. Seda muret saab aga lahendada, sest kivikorstnate jaoks on välja mõeldud spetsiaalsed madalale temperatuurile vastupidavad sisud. Probleeme ei ole moodul-, plekk- ja keraamilise sisuga korstnatega. 

Pelletikatel katab ära kõigi kuni 400 ruutmeetrise pinnaga eramute vajadused. Kui aga on huvi panna pelletikütet rohkem võimsust vajavatesse tööstusruumidesse ja suurematesse kortermajadesse, on turvalisem ja mõttekam ühendada küttesüsteemi kaks katelt kõrvuti. Selline lahendus annab paindlikkust, sest mugavam on puhastada kaht sektsiooni eraldi ning kui üks katel peaks rivist välja minema, saab teine hoonet edasi kütta. Pelletikatlastki on saanud üks "targa maja" osa ehk katla saab ühendada nutiseadmesse ning üle interneti jälgida ja juhtida.

Uuem trend pelletikütte turul on pelletikaminad. Kuna kuni 25 kW võimsusega küttekeha ei pea asuma eraldi tuletõkkeruumis, toob keskküttekamin hubasust igasse koju. Kamin töötab edukalt koostöös akupaagi, päikesepaneelide, gaasikatla, põrandakütte ja radiaatoritega ning samuti tarbeveeboileriga. Keskmiselt algab 11 kW (kütab ära ca 100 m2 maja) kamina hind 2500 eurost.

 

Mida jälgida?

  • Väga oluline on teada täpselt, kes valikus olevaid tooteid pakub ning millisel määral on tagatud hooldus. Võib juhtuda, et mõni ettevõte müüb väikest partiid toreda välimuse ja hea hinnaga katlaid, kuid hiljem on keerukas leida ostetud katlale garantiipakkujat või kompetentset hooldajat.
  • Katlamüüja peab olema oma tooteid põhjalikult testinud. Pelletikatel on suur investeering ning oluline, et müüja oskab teile ära rääkida kõik katla head ja vead. Hea müüja on käinud tehasekoolitustel, suudab kvaliteetselt katlet paigaldada ning pakub igakülgset tehnilist tuge.
  • Kui kiire tarneajaga suudab müüja pakkuda katlale varu- ja kuluosi? Kui külmal perioodil teie katlaga midagi juhtub, on oluline leida lahendus kohe, mitte oodata nädalaid.
  • Kui kütate täna oma maja õliküttega, tasub uurida KredExi toetusvõimalusi, mis on mõeldud füüsilistest isikutest väikeelamute omanikele, kes soovivad asendada vedelkütust kasutavad katelseadmed taastuvenergiaallikaid kasutavate kütteseadmetega.

Kütteväärtuselt on võrdväärsed:
10 ruumi puid = tonn õli = 2 tonni pelleteid